APP Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?

App Store Optimizasyonu

Gün geçtikçe kullanımı artan mobil cihazlarla birlikte geliştirilen uygulama ve oyunların sayısı artmakta ve mobil dünya, yaşantımızda önemli bir hal almaktadır. Bunun sonucu olarak da daha fazla geliştirici, daha fazla uygulama yayımlayarak bu dünyada yer almaktadır.

ASO Nedir?

ASO, App Store Optimizasyonun kısaltması olarak anılmakta, mobil uygulamaların, uygulama mağazalarında daha görünür hale getirilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. ASO, web siteleri için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına benzerlik göstermekte, bu yüzden “Mobil SEO” olarak da adlandırılmaktadır.

App Store Optimizasyonu İncelikleri Nelerdir?

Uygulama İsmi

Uygulama isimleri, önem düzeyinde ilk sırada yer alan bir detay olarak görülmektedir. Uygulama ismi; akılda kalıcı, uygulamayı tanımlayıcı ve dikkat çekici olamalıdır. Kullanıcının karşısına ilk olarak uygulama isminiz ile çıkacağınızı unutmayın!

Anahtar Kelime Analizi

Kullanıcılar, uygulama mağazalarında arama yaparken belli kelimeler üzerinden arama yapmaktadır. Bu kelimeler tespit edilerek en doğru anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelime belirlenmesi aşamasında benzer uygulamalar incelenerek doğru tespitler yapılabilmektedir.

App Ikon

İkon, uygulama isminiz kadar öneme sahiptir. Kullanıcı  tarafından mağazalarda aratılan uygulamalar listelendirildiğinde, uygulamanızın ismi kadar dikkat çeken, kullanıcıyı kendisine yönlendiren ikonların kullanılması büyük önem arz etmektedir.

Resim ve Video

Uygulama resim ve videoları için uygulama vitrini olarak adlandırabiliriz. Bir uygulama indirilmeden önce, o uygulamaya ait resim veya videolar incelenir bu sayede uygulama hakkında ön bilgi edinilmeye çalışır. Bu yüzden doğru hazırlanan resim ve videolar uygulamaların daha fazla indirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Kullanıcı etkileşimi

Uygulama mağazalarında, uygulamanız için yorum yapan kullanıcılarla etkileşim kurmak, onların isteklerine ve önerilerine kulak vermek her zaman sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

 

App Store Optimizasyonu Kriterleri

1- Uygulama İsmi
2- Anahtar Kelime Analizi
3- Uygulama Logosu
4- Uygulama Resimleri
5- Uygulama Videoları
6- Kullanıcı Etkileşimi

 

Bir cevap yazın