ASP.NET CORE MVC

Asp.net Core Mvc

ASP.NET CORE MVC, Microsoft Corporation tarafından üretilmiş olan yeni nesil bir ağ platformudur. Sistem, modern bulut tabanı ve internet bağlantısı bulunan uygulamaları hazırlamak için tasarlanmış, açık kaynak kodlarına sahip platformdan bağımsız bir framework şeklinde çalışmaktadır. ASP.NET CORE MVC uygulamalarının tamamı .net core mvc ve .net framework üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışabilmekte ve işlemlerini sürdürebilmektedir. ASP. NET CORE MVC uygulamalarının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise uygulamanın platformdan tamamen bağımsız bir şekilde bütün işletim sistemlerinde kısacası Windows, Linux ve MAC gibi işletim sistemi yapılarında herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duyulmadan kullanılmasıdır.

 

 ASP.NET CORE MVC İle Hangi Gelişmeler Kullanılabilir?

 

ASP.NET CORE MVC hem .net core mvc hem de .net framework üzerinden kullanılabilmektedir. Bu da bu yeni nesil sistemi pek çok geliştirmeye açık hale getirmektedir. ASP.NET CORE MVC, Web UI ve web API’leri geliştirmek ve daha düzenli hale getirebilmek için birleştirilmiş öykü sistematiği gibi çok gelişmiş bir yazılıma sahiptir. Bunun yanı sıra ASP.NET CORE MVC’nin en büyük geliştirmelerinden birisi de modern işlemciler ile geliştirilebilir iş akışı mekaniğinin entegrasyonuna imkân sağlamasıdır. Tamamen açık kaynak kodlarını paylaşmayı politika haline getiren ve topluluk odaklı gelişmelere yol açan bu sistem modern ağ geliştiricilerini basitleştiren yeni araçlara da ev sahipliği yapmaktadır. NuGet paketleri şeklinde dağıtımı gerçekleşen sistem ‘Bulut-Hazır Ortam’ tabanlı bir yapılandırma sistemine sahiptir. ASP.NET CORE MVC’nin .net core mvc ile birlikte .net framework üzerinden de kullanılması oldukça kompleks yapıda ki bu sistemin avantajları arasında yer almaktadır.

 

 ASP.NET CORE MVC, ASP.NET Yerine Tercih Edilebilir Mi?

 

ASP.NET CORE MVC ağ geliştirilmesi açısından büyük yenilikleri içinde barındıran bir sistem olarak bilinmektedir. Bu da birçok yazılım ve geliştirme uzmanına ASP.NET yerine kullanılabilir bir alternatif olup olmadığı sorusunu sordurmaktadır. ASP.NET CORE MVC her ne kadar gelişmiş bir mekanik ile yazılım tasarımına ve yeniliklere ev sahipliği yapsa da ASP.NET üzerinden sağlanabilen tüm özellikleri tek başına karşılayacak bir seviyede değildir. Bu da ASP.NET yerine tercih edilmesi halinde aslında pek çok işlev eksikliğini beraberinde getireceğini göstermektedir. Yine de henüz gelişim aşamasında olan bir sistemin gelecekte nelere imkân tanıyacağı bilinmemektedir. ASP.NE CORE MVC’nin ilerleyen zamanlarda kendisini geliştirerek daha fazla özellik ve imkana sahip olması, tarihi ağlar kadar eski ve dayanıklı olan ASP.NET’i bir adım geride bırakabileceği gerçeğini de hiçbir şey değiştirmemektedir.

Bir cevap yazın