Excel’den MSSQL Veritabanına Veri Aktarma

ExcelToMsSql

Bu yazımda Excel dosyasında bulunan verilerin Microsoft SQL veritabanına nasıl aktaracağımızı görsellerle anlatacağım. Bildiğiniz üzere Excel, her türlü veriyi tablo içerisinde sütunlar halinde tutabilen tablolama programıdır. Excel içerisinde veri boyutları arttıkça, veri kontrolü zorlu hale gelmekte ve veri bütünlüğünde bozulmalar yaşanmaktadır. Bu zorluklarla karşılaşılmaması adına veritabanı kullanmak her zaman için daha mantıklı hale gelmiştir.

EXCEL’DEN MSSQL’E VERİ AKTARMA ADIMLARI

Verileri içeri aktarabilmek için “Import Data” aracını kullanacağız. Öncelikle, aşağıda görselde görüldüğü üzere veritabanımıza sağ tıklayoruz ve Tasks kısmından Import Data butonuna tıklıyoruz.

Butona tıklamamız ile beraber Import ve Export aracımızı başlatıyoruz ve Next diyerek ilerliyoruz.

Bir sonraki adımda “Choose a Data Source” ekranına ulaşıyoruz. Bu kısımda Data Source olarak Microsoft Excel seçiyoruz ve alt kımında Excel dosyamızın yolunu gösteriyoruz. Daha sonra alt kısımdan First row has colums names’i işaretleyerek Excel dosyamızda yer alan birinci satırı başlık olarak atıyoruz. İşlemleri bitirdikten sonra Next ile ilerliyoruz.

Bu adımda “Choose a Destination” ekranına ulaşıyoruz. Destination kısmından “SQL Server Native Client 11.0” seçerek Authentication ayarları kısmında herhangi bir kullanıcı bilgileri varsa giriş yapıyoruz ve Database’i seçerek Next diyerek ilerliyoruz.

Bu adımda “Copy data from one or more tables or views” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

“Select Source Tables and Views” ekranında aktarmak istediğimiz sayfa ve view’ları seçerek ilerliyoruz.

“Save and Run Package” ekranında “Run immediately” seçeneği seçerek herhangi bir atama yapmamız gerekmiyor.

Son olarak Finish diyerek Import Data aracımızı sonlandırıyoruz.

Son görselde görüleceği üzere tek satırlık Excel tablomuzdaki veriyi başarılı bir şekilde MS-SQL veritabanına import ettik. Bu yazımda adım adım ilerlemeye ve görsellerde desteklemeye dikkat ettim. Faydalı olması dileğiyle, hoşça kalın.

Bir cevap yazın